Kelmėje duris atvėrė Mečislovo Ežerskio lazdų muziejus

Spausdinti

 

Kelmėje, Kooperacijos gatvės mediniame namelyje, pažymėtame 33 numeriu, duris atvėrė Mečislovo Ežerskio lazdų muziejus. Šią žinią kelmiškiams, muziejaus atidarymo diemą, grojančia lazda paskelbė, etnokultūros puoselėtojas, tautodailininkas Albertas Martinaitis.

Kelmėje gyvenantis Mečislovas Ežerskis turi pridrožęs per 3 700 lazdų. 2009 m. Mečislovo Ežerskio lazdos sertifikuotos ir pripažintos tautinio paveldo produktu. Kito tokio lazdų meistro Lietuvoje ir nesurasi. Mečislovas Ežerskis sako, jog lazdą išdrožti galima iš įvairiausio medžio. Lazdoms tinka  neįprastai susiraitęs lazdynas, liepa, ieva, beržo, šermukšnio ar drebulės šaka. O štai eglės ir ąžuolo nepalenksi. Kiekviena lazda, pasak meistro, yra unikali, ir antros tokios nei padarysi, nei rasi. Ilgiausia Mečislovo padaryta lazda siekia du metrus, trumpiausia – penkiolika centimetrų. Dažniausiai medis pats parodo, ką iš jo padaryti.

Įprasmina save tautodailininkas ne tik lazdose. Jo namuose vietą randa įvairaus dydžio gyvūnų ir paukščių skulptūros bei kiti medžio darbai.

          Minint meistro 75 metų jubiliejų, buvo surengta lazdų paroda, kurios atidaryme apsilankęs gamtos mokslų daktaras, etnologas, Lietuvos edukologijos universiteto profesorius, Lietuvos tautinio paveldo gamintojų ir kūrėjų asociacijos prezidentas Libertas Klimka sakė, jog Mečislovo Ežerskio lazdos liudija apie spontanišką pasaulėjautą, mitologinėmis būtybėmis prabylančią iš tolimiausių mūsų protėvių pasaulio pažinimo gelmių. Mečislovo Ežerskio lazdos – unikalios. Lietuvoje nėra antro tokio kūrėjo, sugebančio lazdą paversti meno kūriniu ir neatimti tikrosios jos paskirties.

Mečislovas Ežerskis senokai „audė mintį“ įrengti lazdų muziejų. Taip ir nesulaukęs žadėtos pagalbos, nebegaišo – pardavė vieno kambario butą penktame aukšte, nusipirko medinį namelį ir su visu „lazdynu“ persikraustė į Kooperacijos gatvę. Čia padedamas artimųjų kibo į remonto darbus ir įrengė muziejų. Šiuo metu lazdų muziejuje eksponuojama 1200 lazdų.

lazdu_muziejus1.jpg

lazdu_muziejus.jpg